PH600S280-15
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 15V 600W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
PH600S280-15 PDF
Type Description
Series:PH-S (600W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):200V
Voltage - Input (Max):400V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):40A
Power (Watts):600 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C
Efficiency:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Module
Size / Dimension:3.85" L x 1.61" W x 0.50" H (86.0mm x 41.0mm x 12.7mm)
Supplier Device Package:-
Control Features:Enable, Active Low
Approval Agency:-
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
VI-JTF-EW-F1
VI-JTF-EW-F1
DC DC CONVERTER 72V 100W