PRD15-Q24-S15-N-D
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 15V 15W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
PRD15-Q24-S15-N-D PDF
Type Description
Series:PRD15 (15W)
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1.1A
Power (Watts):15 W
Voltage - Isolation:2 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:85%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP Module
Size / Dimension:1.10" L x 0.96" W x 0.33" H (27.9mm x 24.4mm x 8.4mm)