LXDC2HL12G-302
Manufacturer
TOKO / Murata
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 1.2V
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
LXDC2HL12G-302 PDF
Type Description
Series:LXDC2HL
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):2.3V
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output 1:1.2V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):250mA
Power (Watts):-
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Features:OCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:82%
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD Module
Size / Dimension:0.10" L x 0.08" W x 0.04" H (2.5mm x 2.0mm x 1.0mm)