VFSD1-S5-S15-SIP
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 15V 1W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
VFSD1-S5-S15-SIP PDF
Type Description
Series:VFSD1-SIP (1W)
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):4.5V
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):67mA
Power (Watts):1 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:81%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:7-SIP Module, 4 Leads
Size / Dimension:0.77" L x 0.24" W x 0.39" H (19.6mm x 6.0mm x 10.0mm)
Supplier Device Package:-
Control Features:-
Approval Agency:-
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
VI-2NZ-CW
VI-2NZ-CW
DC DC CONVERTER 2V 20W
VI-251-IV-F3
VI-251-IV-F3
DC DC CONVERTER 12V 150W
VI-J0J-CX-S
VI-J0J-CX-S
DC DC CONVERTER 36V 75W
SiT3372AI-2E9-28NZ155.520000T
SiT3372AI-2E9-28NZ155.520000T
XTAL OSC VCXO 155.5200MHZ LVDS
VFSD1-S5-S15-SIP
VFSD1-S5-S15-SIP
DC DC CONVERTER 15V 1W
D38999/20MD97AB
D38999/20MD97AB
CONN RCPT HSNG MALE 12POS PNL MT