AEH10G48N
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 2.5V 50W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
AEH10G48N PDF
Type Description
Series:AEH10 (50W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):72V
Voltage - Output 1:2.5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):10A
Power (Watts):50 W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Efficiency:86%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:9-DIP Module
Size / Dimension:2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)