V375C3V3T50BG2
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 50W
DataSheet
V375C3V3T50BG2 PDF
Type Description
Series:MICRO (50W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):250V
Voltage - Input (Max):425V
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):15.15A
Power (Watts):50 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OVP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Efficiency:77%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Quarter Brick
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Supplier Device Package:-
Control Features:-
Approval Agency:-
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
VI-2NT-IW
VI-2NT-IW
DC DC CONVERTER 6.5V 100W
VI-JNL-CW-F4
VI-JNL-CW-F4
DC DC CONVERTER 28V 100W
PAQ100S485/BPV
PAQ100S485/BPV
DC DC CONVERTER 5V 100W
SiT3372AC-2E2-28NC14.400000Y
SiT3372AC-2E2-28NC14.400000Y
XTAL OSC VCXO 14.4000MHZ LVDS
SiT3373AC-1E2-30NH614.400000Y
SiT3373AC-1E2-30NH614.400000Y
XTAL OSC VCXO 614.4000MHZ LVPECL
MCP33131-10-E/MN
MCP33131-10-E/MN
IC ADC 16BIT SAR 10TDFN
V375C3V3T50BG2
V375C3V3T50BG2
DC DC CONVERTER 3.3V 50W