VYC30W-Q48-T315
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 3.3V +/-15V 30W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
VYC30W-Q48-T315 PDF
Type Description
Series:VYC30W (30W)
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:3
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:15V
Voltage - Output 3:-15V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):4A, 500mA, 500mA
Power (Watts):30 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:85%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:7-DIP Module
Size / Dimension:2.00" L x 1.60" W x 0.44" H (50.8mm x 40.6mm x 11.2mm)