VYC30W-Q48-S12-H
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 12V 30W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
VYC30W-Q48-S12-H PDF
Type Description
Series:VYC30W (30W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2.5A
Power (Watts):30 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:88%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:7-DIP Module
Size / Dimension:2.00" L x 1.82" W x 0.91" H (50.8mm x 46.2mm x 23.0mm)