V375B36E300BF3
Description
DC DC CONVERTER 36V 300W
DataSheet
V375B36E300BF3 PDF
Type Description
Series:MINI (300W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):250V
Voltage - Input (Max):425V
Voltage - Output 1:36V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):8.33A
Power (Watts):300 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OVP, UVLO
Operating Temperature:-10°C ~ 100°C
Efficiency:86.9%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:9-DIP Module
Size / Dimension:2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)