PH600S280-5
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 5V 600W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
PH600S280-5 PDF
Type Description
Series:PH-S (600W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):200V
Voltage - Input (Max):400V
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):100A
Power (Watts):600 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C
Efficiency:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Module
Size / Dimension:3.85" L x 1.61" W x 0.50" H (86.0mm x 41.0mm x 12.7mm)