AEO20F48N-S
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 66W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
AEO20F48N-S PDF
Type Description
Series:AEO40 (66W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):20A
Power (Watts):66 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Efficiency:91%
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SMD Module, 1/8 Brick
Size / Dimension:2.30" L x 0.90" W x 0.31" H (58.4mm x 22.9mm x 7.9mm)