V150C12H150BS2
Manufacturer
Vicor
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 12V 150W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
V150C12H150BS2 PDF
Type Description
Series:MICRO (150W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):100V
Voltage - Input (Max):200V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):12.5A
Power (Watts):150 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OVP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Efficiency:86.7%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Quarter Brick
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.52" H (57.9mm x 36.8mm x 13.2mm)