V48C3V3E50BN
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 50W
DataSheet
V48C3V3E50BN PDF
Type Description
Series:MICRO (50W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):15.15A
Power (Watts):50 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OVP, UVLO
Operating Temperature:-10°C ~ 100°C
Efficiency:79.6%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Quarter Brick
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)