VBSD1-S5-S15-SIP
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 15V 1W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
VBSD1-S5-S15-SIP PDF
Type Description
Series:VBSD1-SIP (1W)
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):4.5V
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):67mA
Power (Watts):1 W
Voltage - Isolation:1 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:78%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:4-SIP Module
Size / Dimension:0.46" L x 0.24" W x 0.39" H (11.7mm x 6.0mm x 10.0mm)