YS05S16-0
Manufacturer
Power-One (Bel Power Solutions)
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 0.7525-3.63V 58W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
YS05S16-0 PDF
Type Description
Series:Y (58W)
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):3V
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output 1:0.7525 ~ 3.63V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):16A
Power (Watts):58 W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:93%
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:6-SMD Module
Size / Dimension:1.30" L x 0.53" W x 0.32" H (33.0mm x 13.5mm x 8.0mm)