PAH75S48-15
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 15V 75W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
PAH75S48-15 PDF
Type Description
Series:PAH (75W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):76V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):5A
Power (Watts):75 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OVP
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Efficiency:86%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension:2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)