V72C15T150BN3
Description
DC DC CONVERTER 15V 150W
DataSheet
V72C15T150BN3 PDF
Type Description
Series:MICRO (150W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):43V
Voltage - Input (Max):110V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):10A
Power (Watts):150 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OVP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Efficiency:85.9%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Quarter Brick
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Supplier Device Package:-
Control Features:-
Approval Agency:-
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
VI-JTM-MY-B1
VI-JTM-MY-B1
DC DC CONVERTER 10V 50W
VI-24L-IX-S
VI-24L-IX-S
DC DC CONVERTER 28V 75W
V110B3V3M100B
V110B3V3M100B
DC DC CONVERTER 3.3V 100W
SiT3373AC-2E3-25NU240.000000X
SiT3373AC-2E3-25NU240.000000X
XTAL OSC VCXO 240.0000MHZ LVDS
SiT3373AI-4E3-30NZ500.000000T
SiT3373AI-4E3-30NZ500.000000T
XTAL OSC VCXO 500.0000MHZ HCSL
SiT3372AC-4B2-30NH153.600000Y
SiT3372AC-4B2-30NH153.600000Y
XTAL OSC VCXO 153.6000MHZ HCSL
V72C15T150BN3
V72C15T150BN3
DC DC CONVERTER 15V 150W