RP10-1205DA
Manufacturer
RECOM Power
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER +/-5V 10W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
RP10-1205DA PDF
Type Description
Series:POWERLINE RP10-A (10W)
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:2
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):18V
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-5V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1A, 1A
Power (Watts):10 W
Voltage - Isolation:1.6 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 80°C
Efficiency:86%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP Module
Size / Dimension:1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)