VWRBS1-D24-S12-SIP
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 12V 1W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
VWRBS1-D24-S12-SIP PDF
Type Description
Series:VWRBS1-SIP (1W)
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):84mA
Power (Watts):1 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:81%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-SIP Module, 7 Leads
Size / Dimension:0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)