V24C48E100B
Description
DC DC CONVERTER 48V 100W
DataSheet
V24C48E100B PDF
Type Description
Series:MICRO (100W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2.08A
Power (Watts):100 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OVP, UVLO
Operating Temperature:-10°C ~ 100°C
Efficiency:87.7%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Quarter Brick
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Supplier Device Package:-
Control Features:-
Approval Agency:-
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
VI-21L-IW-F3
VI-21L-IW-F3
DC DC CONVERTER 28V 100W
VI-JNL-MX-B1
VI-JNL-MX-B1
DC DC CONVERTER 28V 75W
VI-J5W-MY
VI-J5W-MY
DC DC CONVERTER 5.5V 50W
SIT1602BI-72-30E-27.000000D
SIT1602BI-72-30E-27.000000D
MEMS OSC XO 27.0000MHZ H/LV-CMOS
SiT3373AI-1B9-25NG491.520000Y
SiT3373AI-1B9-25NG491.520000Y
XTAL OSC VCXO 491.5200MHZ LVPECL
V24C48E100B
V24C48E100B
DC DC CONVERTER 48V 100W
KJB7T19W32SBL
KJB7T19W32SBL
CONN RCPT HSG FMALE 32POS PNL MT