VI-21H-CV-S
Manufacturer
Vicor
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 52V 150W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
VI-21H-CV-S PDF
Type Description
Series:VI-200™ (150W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):21V
Voltage - Input (Max):32V
Voltage - Output 1:52V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2.88A
Power (Watts):150 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OCP, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Efficiency:90%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Full Brick
Size / Dimension:4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)