MYMGK1R820FRSR-HD
Manufacturer
Murata Power Solutions
VIGOR # :
Description
20A, NON-ISOLATED POL DC/DC CONV
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
MYMGK1R820FRSR-HD PDF
Type Description
Series:MonoBlock MYMGK
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):4.5V
Voltage - Input (Max):8V
Voltage - Output 1:0.7 ~ 1.8V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):20A
Power (Watts):36 W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Features:Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:89.2%
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:37-SMD Module
Size / Dimension:0.41" L x 0.35" W x 0.22" H (10.5mm x 9.0mm x 5.6mm)
Supplier Device Package:-
Control Features:Enable, Active High
Approval Agency:-
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
VE-26V-MV
VE-26V-MV
DC DC CONVERTER 5.8V 150W
VE-2NY-MU
VE-2NY-MU
DC DC CONVERTER 3.3V 132W
2C24-P125-I5-H-Z11
2C24-P125-I5-H-Z11
HPC-SERIES DC TO HVDC CONVERTER,
MYMGK1R820FRSR-HD
MYMGK1R820FRSR-HD