CHS3004812H-B
Manufacturer
Cosel
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 12V 300W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
CHS3004812H-B PDF
Type Description
Series:CHS (300W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):76V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):25A
Power (Watts):300 W
Voltage - Isolation:250 V
Applications:ITE (Commercial)
Features:Adjustable Output, Basplate
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:95.5%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP Module
Size / Dimension:2.32" L x 0.92" W x 0.50" H (58.9mm x 23.3mm x 12.7mm)