ERM10A110-HS
Description
DC DC CONVERTER 5V 50W
DataSheet
ERM10A110-HS PDF
Type Description
Series:ERM50 (50W)
Package:Bulk
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):66V
Voltage - Input (Max):160V
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):10A
Power (Watts):50 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial), Railway
Features:Remote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:90%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP Module
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.78" H (57.9mm x 36.8mm x 20.0mm)