SQ24T03150-NBA0
Manufacturer
Power-One (Bel Power Solutions)
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 15V 50W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
SQ24T03150-NBA0 PDF
Type Description
Series:SemiQ™ SQ24 (50W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3.3A
Power (Watts):50 W
Voltage - Isolation:2 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:89%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension:2.30" L x 0.90" W x 0.27" H (58.4mm x 22.9mm x 7.0mm)