V28B36M150BN2
Description
DC DC CONVERTER 36V 150W
DataSheet
V28B36M150BN2 PDF
Type Description
Series:MINI (150W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:36V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):4.17A
Power (Watts):150 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OVP, UVLO
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Efficiency:79.8%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:9-DIP Module
Size / Dimension:2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Supplier Device Package:-
Control Features:-
Approval Agency:-
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
VE-BN1-EW-S
VE-BN1-EW-S
DC DC CONVERTER 12V 100W
VI-B6V-EX
VI-B6V-EX
DC DC CONVERTER 5.8V 75W
VI-B5J-CX-S
VI-B5J-CX-S
DC DC CONVERTER 36V 75W
SDN2.5/20RED
SDN2.5/20RED
EXT.RED MOD 20A MAX 22.5-28.5V
EVM-LEADED1
EVM-LEADED1
EVALUATION MODULE
BUK119-50DL,127
BUK119-50DL,127
IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 TO220AB
V28B36M150BN2
V28B36M150BN2
DC DC CONVERTER 36V 150W