IES0105S24-TR
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 24V 8DIP SMD
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
IES0105S24-TR PDF
Type Description
Series:IES01 (1W)
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):4.5V
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):42mA
Power (Watts):1 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:85%
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SMD Module, 5 Leads
Size / Dimension:0.52" L x 0.33" W x 0.29" H (13.2mm x 8.5mm x 7.3mm)