VE-J21-IY-F2
Manufacturer
Vicor
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 12V 50W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
VE-J21-IY-F2 PDF
Type Description
Series:VE-J00™ (50W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):21V
Voltage - Input (Max):56V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):4.17A
Power (Watts):50 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OCP, SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Efficiency:90%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Half Brick
Size / Dimension:2.28" L x 1.86" W x 1.04" H (57.9mm x 47.2mm x 26.4mm)