VBWQ10-Q24-S12
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 12V 10W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
VBWQ10-Q24-S12 PDF
Type Description
Series:VBWQ10 (10W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):830mA
Power (Watts):10 W
Voltage - Isolation:500 V
Applications:ITE (Commercial)
Features:SCP
Operating Temperature:-25°C ~ 71°C
Efficiency:80%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:5-DIP Module
Size / Dimension:2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)