AA25N-048L-050S
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 5V 25W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
AA25N-048L-050S PDF
Type Description
Series:AA25N (25W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):5A
Power (Watts):25 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Efficiency:82%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP Module, 7 Leads
Size / Dimension:2.00" L x 2.00" W x 0.52" H (50.8mm x 50.8mm x 13.2mm)