VE-B21-MW-F2
Manufacturer
Vicor
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 12V 100W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
VE-B21-MW-F2 PDF
Type Description
Series:VE-200™ (100W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):21V
Voltage - Input (Max):56V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):8.33A
Power (Watts):100 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OCP, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Efficiency:90%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Full Brick
Size / Dimension:4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)