EQW025A0Y1
Manufacturer
GE Critical Power (ABB Embedded Power)
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 1.8V 45W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
EQW025A0Y1 PDF
Type Description
Series:EQW025
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:1.8V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):25A
Power (Watts):45 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:81%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension:2.28" L x 0.90" W x 0.34" H (57.9mm x 22.8mm x 8.5mm)
Supplier Device Package:-
Control Features:Enable, Active Low
Approval Agency:-
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
VE-B01-EX-B1
VE-B01-EX-B1
DC DC CONVERTER 12V 75W
VI-B6P-EX
VI-B6P-EX
DC DC CONVERTER 13.8V 75W
VE-J3B-IZ-B1
VE-J3B-IZ-B1
DC DC CONVERTER 95V 25W
CONN RCPT 38POS 0.1 GOLD PCB
3M 60 0.375
3M 60 0.375" X 36YD
TAPE INSUL TRANS 3/8"X 36YDS
EQW025A0Y1
EQW025A0Y1
DC DC CONVERTER 1.8V 45W
VE-26D-CX
VE-26D-CX
DC DC CONVERTER 85V 75W