AVE300-48S2V5-4
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 2.5V 300W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
AVE300-48S2V5-4 PDF
Type Description
Series:AVE300 (198W)
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:2.5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):60A
Power (Watts):300 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:91%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:11-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension:2.40" L x 2.28" W x 0.37" H (61.0mm x 57.9mm x 9.5mm)