V110A8M300BN
Description
DC DC CONVERTER 8V 300W
DataSheet
V110A8M300BN PDF
Type Description
Series:Maxi (300W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):66V
Voltage - Input (Max):154V
Voltage - Output 1:8V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):37.5A
Power (Watts):300 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OVP, UVLO
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Efficiency:86.5%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Full Brick
Size / Dimension:4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Supplier Device Package:-
Control Features:-
Approval Agency:-
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
VE-JN0-MY-S
VE-JN0-MY-S
DC DC CONVERTER 5V 50W
V28A28M200BN2
V28A28M200BN2
DC DC CONVERTER 28V 200W
VE-B3B-MV-S
VE-B3B-MV-S
DC DC CONVERTER 95V 150W
SiT3373AC-1B9-25NC432.000000X
SiT3373AC-1B9-25NC432.000000X
XTAL OSC VCXO 432.0000MHZ LVPECL
GSA-3376A
GSA-3376A
ADVANCED POWER SUPPLY KIT
126914
B302 7X10 BLK/RED/WHT DANGER WAT
V110A8M300BN
V110A8M300BN
DC DC CONVERTER 8V 300W