MI-J24-IA-F1
Manufacturer
Vicor
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 48V 10W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
MI-J24-IA-F1 PDF
Type Description
Series:MI-J00™ (10W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):50V
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):208mA
Power (Watts):10 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Efficiency:90%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:9-DIP Module
Size / Dimension:2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)