V150A8H400BS
Description
DC DC CONVERTER 8V 400W
DataSheet
V150A8H400BS PDF
Type Description
Series:Maxi (400W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):100V
Voltage - Input (Max):200V
Voltage - Output 1:8V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):50A
Power (Watts):400 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OVP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Efficiency:84.2%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Full Brick
Size / Dimension:4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Supplier Device Package:-
Control Features:-
Approval Agency:-
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
VI-B6N-CX
VI-B6N-CX
DC DC CONVERTER 18.5V 75W
VE-BNV-CV-F3
VE-BNV-CV-F3
DC DC CONVERTER 5.8V 150W
VE-B2J-IY
VE-B2J-IY
DC DC CONVERTER 36V 50W
SiT3373AC-1E3-28NY622.000000T
SiT3373AC-1E3-28NY622.000000T
XTAL OSC VCXO 622.0000MHZ LVPECL
SiT3372AC-4B9-28NZ35.437431X
SiT3372AC-4B9-28NZ35.437431X
XTAL OSC VCXO 35.437431MHZ HCSL
MTMM-105-02-G-D-160
MTMM-105-02-G-D-160
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
V150A8H400BS
V150A8H400BS
DC DC CONVERTER 8V 400W