SQ48S04120-PS00G
Manufacturer
Power-One (Bel Power Solutions)
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 12V 48W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
SQ48S04120-PS00G PDF
Type Description
Series:SemiQ™ SQ48
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):4A
Power (Watts):48 W
Voltage - Isolation:2 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:87%
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SMD Module, 1/8 Brick
Size / Dimension:2.30" L x 0.90" W x 0.26" H (58.4mm x 22.9mm x 6.6mm)