QRW025A0A71-H
Manufacturer
GE Critical Power (ABB Embedded Power)
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 5V 125W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
QRW025A0A71-H PDF
Type Description
Series:QRW025
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):25A
Power (Watts):125 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:92%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:10-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension:2.29" L x 1.46" W x 0.37" H (58.2mm x 37.1mm x 9.4mm)