VE-20W-CX-F4
Description
DC DC CONVERTER 5.5V 75W
DataSheet
VE-20W-CX-F4 PDF
Type Description
Series:VE-200™ (75W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):10V
Voltage - Input (Max):20V
Voltage - Output 1:5.5V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):13.64A
Power (Watts):75 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OCP, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Efficiency:90%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Full Brick
Size / Dimension:4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)