VE-21P-EX-F3
Description
DC DC CONVERTER 13.8V 75W
DataSheet
VE-21P-EX-F3 PDF
Type Description
Series:VE-200™ (75W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):21V
Voltage - Input (Max):32V
Voltage - Output 1:13.8V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):5.43A
Power (Watts):75 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OCP, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature:-10°C ~ 85°C
Efficiency:88%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Full Brick
Size / Dimension:4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)