LDU2430S1000
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
LED SUPPLY CC BUCK 2-28V 1000MA
Catalog
LED Drivers
DataSheet
LDU2430S1000 PDF
Type Description
Series:LDU24
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:Buck
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):7V
Voltage - Input (Max):30V
Voltage - Output:2 ~ 28V
Current - Output (Max):1A
Power (Watts):24 W
Dimming:Analog, PWM
Features:Remote On/Off, SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C
Efficiency:95%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:16-DIP Module, 9 Leads
Size / Dimension:0.92" L x 0.55" W x 0.40" H (23.4mm x 14.0mm x 10.2mm)