LDU4860S250
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
LED SUPPLY CC BUCK 2-57V 250MA
Catalog
LED Drivers
DataSheet
LDU4860S250 PDF
Type Description
Series:LDU48
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:Buck
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):7V
Voltage - Input (Max):60V
Voltage - Output:2 ~ 57V
Current - Output (Max):250mA
Power (Watts):14 W
Dimming:Analog, PWM
Features:Remote On/Off, SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:97%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:23-DIP Module, 9 Leads
Size / Dimension:1.25" L x 0.80" W x 0.49" H (31.8mm x 20.3mm x 12.5mm)