LDD-1400H-WDA
Description
LED POWER SUPPLIES 6-40VIN 3-36V
DataSheet
LDD-1400H-WDA PDF
Type Description
Series:LDD-H-DA
Package:Tube
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):6V
Voltage - Input (Max):40V
Voltage - Output:3 ~ 36V
Current - Output (Max):1.4A
Power (Watts):50 W
Dimming:Analog, PWM
Features:Remote On/Off, SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:95%
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Module, Wire Leads
Size / Dimension:1.60" L x 0.93" W x 4.34" H (40.6mm x 23.6mm x 110.2mm)