LDU1416S600
Description
LED SUPPLY CC BUCK 2-14V 600MA
DataSheet
LDU1416S600 PDF
Type Description
Series:LDU14
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):7V
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output:2 ~ 14V
Current - Output (Max):600mA
Power (Watts):8 W
Dimming:Analog, PWM
Features:Remote On/Off, SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:93%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP Module, 5 Leads
Size / Dimension:0.50" L x 0.40" W x 0.27" H (12.7mm x 10.2mm x 6.9mm)