LDD-1400H-DA
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
LED POWER SUPPLIES 6-50VIN 3-45V
Catalog
LED Drivers
DataSheet
LDD-1400H-DA PDF
Type Description
Series:LDD-H-DA
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:Buck
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):6V
Voltage - Input (Max):40V
Voltage - Output:3 ~ 36V
Current - Output (Max):1.4A
Power (Watts):-
Dimming:Analog, PWM
Features:Remote On/Off, SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:95%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:16-DIP Module, 8 Leads
Size / Dimension:1.60" L x 0.93" W x 0.40" H (40.6mm x 23.5mm x 10.1mm)