VLD25-500-DIP
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
LED SUPPLY CC BUCK 3.3-36V 500MA
Catalog
LED Drivers
DataSheet
VLD25-500-DIP PDF
Type Description
Series:VLD25-DIP
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:Buck
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):5.5V
Voltage - Input (Max):46V
Voltage - Output:3.3 ~ 36V
Current - Output (Max):500mA
Power (Watts):18 W
Dimming:Analog, PWM
Features:Remote On/Off, SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 71°C
Efficiency:95%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP Module
Size / Dimension:0.90" L x 0.40" W x 0.37" H (22.9mm x 10.2mm x 9.5mm)