LDH-65-700
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
DC-DC STEP-UP CONSTANT CURRENT L
Catalog
LED Drivers
DataSheet
LDH-65-700 PDF
Type Description
Series:LDH-65 (65W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:Boost
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):9.5V
Voltage - Input (Max):32V
Voltage - Output:12.5 ~ 80V
Current - Output (Max):700mA
Power (Watts):56 W
Dimming:Analog, PWM
Features:OVP, SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 60°C
Efficiency:95%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP Module
Size / Dimension:2.95" L x 2.09" W x 0.89" H (75.0mm x 53.0mm x 22.7mm)