SDP4-24-100RT
Manufacturer
SolaHD
VIGOR # :
Description
100W 24V DIN PLASTIC 115/230V
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
SDP4-24-100RT PDF
Type Description
Series:SDP
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 132 VAC, 176 ~ 264 VAC, 210 ~ 375 VDC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):4.2A
Power (Watts):101W
Applications:Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:-
Efficiency:88%
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, IP20
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:3.80" L x 2.85" W x 2.95" H (96.5mm x 72.4mm x 74.9mm)