PCA300F-12
Manufacturer
Cosel
VIGOR # :
Description
AC/DC PS (ENCLOSED TYPE) 300W, 1
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
PCA300F-12 PDF
Type Description
Series:PCA (300W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 88 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):27A
Power (Watts):324W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:90%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Features:Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.98" L x 3.50" W x 1.61" H (152.0mm x 89.0mm x 41.0mm)