NMP1K2-HEEEEE-12
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
NMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY 12
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
NMP1K2-HEEEEE-12 PDF
Type Description
Series:NMP (1200W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:3
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:12V
Voltage - Output 3:12V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):10A, 20A, 80A
Power (Watts):1200W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:88.5%
Operating Temperature:-30°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:9.84" L x 5.00" W x 1.61" H (250.0mm x 127.0mm x 41.0mm)